Rozszerzone naczynka to problem, który dotyka wielu osób, zwłaszcza kobiet o wrażliwej cerze. W drogeriach i aptekach dostępne są najróżniejsze specyfiki do cery naczynkowej, jednak w większości przypadków działają one zapobiegawczo, a nie leczą problemu. Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się nieestetycznych pajączków, jest zabieg laserowego zamykania naczynek.

Jak powstają rozszerzone naczynka na twarzy?

Rozszerzone naczynka, nazywane też teleangiektazjami lub pajączkami to trwale rozszerzone naczynia włosowate zlokalizowane tuż pod skórą, tak że przez nią prześwitują. Najczęściej tworzą się w okolicach nosa, policzków i brody. W jednym miejscu na twarzy może zgromadzić się więcej poszerzonych naczynek, które w rezultacie tworzą rumień. Na powstawanie teleangiektazji szczególnie narażona jest skóra cienka i wrażliwa. Nasilenie problemu może pojawić się w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Podatność na rozszerzanie się naczynek wzrasta wraz z wiekiem.

Czynniki, które przyczyniają się do powstawania pękających naczynek to m.in.:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia,
  • nadciśnienie,
  • wrodzona wrażliwość naczyń krwionośnych,
  • zmiany hormonalne,
  • wrażliwość skóry,
  • narażenie skóry na gwałtowne zmiany temperatury,
  • nadmierny stres,
  • nieodpowiednia dieta,
  • stosowanie używek,
  • nadmierne opalanie skóry.

Jak można pozbyć się pękających naczynek?

Jeśli masz cerę naczynkową, w domowych warunkach musisz zadbać o odpowiednią dietę i pielęgnację skóry. Wybieraj dermokosmetyki dedykowane skórze wrażliwej, skłonnej do problemów naczyniowych. Zimą przed wyjściem z domu stosuj kremy tłuste, aby uchronić skórę przed szkodliwym działaniem mrozu, a latem pamiętaj o kremie z filtrem, ponieważ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV również może przyczynić się do powstawania rozszerzonych naczynek.

Domowe sposoby na rozszerzone naczynka działają profilaktycznie, chroniąc skórę przed powstawaniem teleangiektazji. Jeśli chcesz pozbyć się szpecących pajączków, powinieneś zgłosić się do specjalisty – dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Najczęściej stosowane specjalistyczne zabiegi na naczynka to elektrokoagulacja i laserowe zamykanie naczynek. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega zabieg laserowy.

Laserowe zamykanie naczynek

Jednym z laserów, które doskonale radzą sobie w usuwaniu pajączków jest dostępny w katowickiej Klinice Miracki – Alma Harmony Dye-VL. Urządzenie to wykorzystuje rozproszone światło IPL, które wykazuje wysokie powinowactwo do hemoglobiny. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Przy niewielkich zmianach może się okazać, że jedna sesja wystarczy, by całkowicie usunąć problem rozszerzonych naczynek.

Laserowe zamykanie naczynek nie wymaga znieczulenia. Skóra podczas procedury chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Laserowe zamykanie naczynek na twarzy polega na wykonaniu serii „strzałów” świetlnych na powierzchni skóry. Impuls laserowy dociera do uszkodzonych naczyń krwionośnych. Energia lasera kumuluje się w rozszerzonym naczynku i dochodzi do jego termicznej destrukcji.

Laser działa poprzez wybiórcze działanie na hemoglobinę, a zjawisko to nazywamy fototermolizą. Efektem jest zamknięcie rozszerzonego naczynka. Rozszerzone naczynko zostaje obkurczone, trwale zamknięte, ulega wchłonięciu, przez co przestaje być widoczne na powierzchni skóry.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/Comments are closed.

Pin It