Giełdy kryptowalut cieszą się ogromną popularnością. Coraz większe grono użytkowników decyduje się na dokonywanie inwestycji w Bitcoinach i w innych, obowiązujących walutach, z nadzieją na szybki zyski. Zawieranie transakcji umożliwiają m.in. smartcontracts. Coraz większa liczba użytkowników dostrzega zalety płynące z inteligentnych umów.

(Nie)zwykły użytkownik

How to write smart contracts? Pytanie bardzo ważne, które zadać można m.in. firmie 10Clouds. Ludziom, którzy są prawdziwymi specjalistami w tej kwestii. Na samym początku, dla osoby niemającej z tym tematem nic do czynienia, całość może wydawać się trudna, ale z czasem całą wiedzę uda się opanować.

Smart Contracts ze względu na swoją konstrukcję, postrzegany jest jako zwykły użytkownik, ponieważ opiera się on na IFTT (if this, then that, po polsku: jeżeli – to). To właśnie dzięki temu inteligentne umowy posiadają “własny” portfel, a dokładnie w jego adres. Na dodatek, smart contracts są w stanie samodzielnie wysyłać i odbierać transakcje. Cały proces staje się w pełni zautomatyzowany. 

Gdzie stosowane są smart kontrakty?

Jak już było wspomniane, jest to technologia, która powiązana jest z blockchain, czyli w głównej mierze z giełdą kryptowalut. Aczkolwiek, należy zdać sobie sprawę z tego, że blockchain, a tym samym smart contracts, wykraczają już daleko poza kryptowlauty i znajdują one zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Oto kilka przykładów.

Zakup mieszkania

Chyba jeden z najbardziej znanych, klasycznych przykładów. Dzięki smartcontracts można wykluczyć udział agenta ds. obrotu nieruchomości, czy też notariusza i wielu innych osób, które biorą udział w tego typu transakcjach. Co więcej, można wykluczyć udział banku, który odpowiedzialny jest przecież za udzielanie kredytu hipotecznego. Na dodatek inteligentna umowa, która będzie zapisana w blockchain w formie elektronicznej, wyklucza również udział prawnika.

Initial Coin Offering

Obecnie można chyba powiedzieć, że wszystkie projekty bazują tam na smart contracts. Osoby inwestujące wykorzystują tylko i wyłącznie inteligentne umowy, przekazując w ten sposób środki pieniężne, m.in. w Ethereum. Za to otrzymują oni odpowiednią ilość tokenów.

Procesy zarządzania

Zastanawiasz się jak usprawnić poszczególne procesy zarządzania w firmach? Zainwestuj w smart contracts, które korzystnie wpływają m.in. na przepływ pracy, redukując tym samym czas potrzebny na zatwierdzanie poszczególnych umów i transakcji. 

 

Wśród innych przykładów można wymienić także:

  • funkcję escrow na serwisach aukcyjnych,
  • bezpieczne przekazywanie danych pacjentów pomiędzy placówkami medycznymi. 

Comments are closed.

Pin It