XXi wiek to okres kolejnej w dziejach ludzkości rewolucji przemysłowej. Wraz z ogromnym rozwojem gospodarczym sprawia to, że procesy produkcji przebiegają tak intensywnie jak nigdy do tej pory, a kontrolowanie i liczenie wytwarzanych towarów staje się coraz trudniejsze. Dlatego trudno wyobrazić sobie fabrykę niestosującą czujników przemysłowych.

Czym są czujniki przemysłowe?

Czujnikami przemysłowymi nazywamy proste urządzenia, które wykrywają przerwania produkowanej przez nie wiązki laserowej. W prostszych słowach dają znać gdy cokolwiek dotknie wytwarzanego przez nie lasera. Taki znak może przybrać formę sygnału świetlnego lub dźwiękowego w zależności od modelu urządzenia.

Czujniki te zwykle są przystosowane do montowania na stałe w jednym miejscu, jednak na rynku można też znaleźć bardziej mobilne modele. To powiedziawszy istnieje wiele odmian czujników przemysłowych. W fabrykach i innych zakładach pracy najczęściej wybór pada na popularne czujniki widełkowe. Czym one się charakteryzują?

Czujniki widełkowe – prostota i wygoda

Widełkowa odmiana czujników przemysłowych wyróżnia się przede wszystkim kształtem. Dwa wystające bolce pozwalają bardzo łatwo zamontować je na wielu powierzchniach, jednocześnie dając pewność, że będą się na nich solidnie trzymały. Oczywiście „widełki” może dzielić różny odstęp, dlatego przed zakupem trzeba dokonać dobrych pomiarów miejsca, w którym ma znaleźć się czujnik.

Kształt litery U czujników widełkowych nie służy jednak jedynie do ułatwienia montażu, ale przede wszystkim do produkowania krótkiego, kilkucentymetrowego lasera. Wiązka laserowa dociera wyłącznie z jednego bolca do drugiego, co pozwala kontrolować jej rozmiar i kształt w każdej sytuacji. W przemyśle można wykorzystać właściwości czujników widełkowych na wiele różnych sposobów.

Czujniki widełkowe w praktyce

Z czujnikami widełkowymi można się przede wszystkim spotkać na taśmach produkcyjnych. Szybko i skutecznie liczą one wszystkie tworzone produkty, a niekiedy też potrafią badać ich cechy takie jak ilość warstw lub kolor. Montaż czujników widełkowych na taśmie produkcyjnej pozwala uniknąć wszelkich błędów w księgowości. Jest to szczególnie efektywne w fabrykach, które produkują ogromne ilości towarów.

Takich urządzeń można jednak używać na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest nieautoryzowane wtargnięcie na dany obszar zakładu pracy lub korzystanie z maszyn produkcyjnych bez pozwolenia. Czujników widełkowych można też użyć chociażby do wyznaczenia niebezpiecznych miejsc, do których lepiej się nie zbliżać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Comments are closed.

Pin It