Dobór odpowiednich butów narciarskich to jeden z najważniejszych elementów komfortowej jazdy.
W wygodnych butach nawet długie godziny na stoku będą prawdziwą przyjemnością. Jak wybrać buty narciarskie i jak o nie dbać?

Odpowiednie buty narciarskie – czyli jakie?

Wybierając buty narciarskie należy skupić się w pierwszej kolejności na dopasowaniu ich do rodzaju narciarstwa, który chcemy uprawiać. Warto pamiętać, że uprawiając narciarstwo, które wymaga precyzji ruchów warto wybierać buty, które są węższe.

Buty narciarskie, które mają 92 mm szerokości przeznaczone są wyłącznie dla zawodników. Buty o szerokości do 98 mm są bardzo precyzyjne, ale mało komfortowe. 100 mm to przeciętna szerokość, którą preferuje większość narciarzy. Buty narciarskie o szerokości 102 mm są do stóp szerokich, 104 mm dla bardzo szerokich.

Wybierając buty narciarskie trzeba również pamiętać, że są one podzielone na męskie i damskie. Cholewa w butach damskich jest niższa i rozszerza się ku górze. Buty damskie są również lepiej ocieplone, gdyż kobiety dużo gorzej radzą sobie z niskimi temperaturami.

Kolejnym elementem, o którym trzeba pamiętać wybierając buty narciarskie, jest ich sztywność, czyli tzw. flex. Tu również występuje zróżnicowanie między butami męskimi a damskimi. Początkujący mężczyźni powinni wybierać buty między 60 a 90. Kobiety od 60 do 70. Zaawansowani mężczyźni powyżej 110, a kobiety 90.

Jak dbać o buty narciarskie?

Dobre buty narciarskie to spory wydatek. Warto więc dobrze o nie dbać, by dobrze posłużyły nam przez kilka sezonów.

Koniecznie trzeba pamiętać o suszeniu butów po każdym dniu na stoku. W wielu hotelach są specjalne suszarki, które pozwalają dokładnie i szybko wysuszyć buty. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt higieniczne co czuć po zapachu, który zawsze panuje w takich miejscach.

W pokoju hotelowym warto buty stawiać w pobliżu grzejników. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne grzałki, które wsadzamy do butów. Trzeba jednak obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż zbyt gorące powietrze może odkształcić skorupę.

Bardzo ważne jest zadbanie o buty po skończonym sezonie. But narciarski składa się z linera i skorupy zewnętrznej. Zewnętrzna część buta musi zostać bardzo starannie wysuszona. Konieczne jest również wyciągnięcie i wysuszenie wkładki. Skorupę należy wyczyścić przy pomocy suchej ściereczki.

Przechowując buty trzeba pamiętać, by zawsze zostawiać je z zapiętymi klamrami. Dzięki temu skorupa nie będzie się rozchodziła, a but w przyszłym sezonie będzie mocno trzymał stopę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie.

Comments are closed.

Pin It